Як надавати підтримку та спілкуватися із людиною при горюванні

Коли знайома чи близька людина переживає втрату, поряд із бажанням підтримати може виникати страх сказати та зробити щось не так.

Як відсторонення від ситуації, так і надмірна навʼязливість з нетактовними порадами чи недоречними коментарями, можуть завдати додаткового болю. І навпаки – прояви щирої підтримки та допомоги від оточення є важливими та навіть необхідними для поступового зцілення та інтеграції втрати.

Як коректно надавати підтримку і спілкуватися з людиною в горюванні?

⚪️ Визнавай ситуацію

Наприклад, ти можеш сказати: «Я знаю, що твій батько загинув». Тим, хто горює, важливо відчувати, що їхню втрату визнають, що про це можна говорити, і що їхні близькі люди не будуть забуті.

⚪️ Будь щирим/ою в спілкуванні

Не намагайся знецінити втрату, пропонувати спрощені рішення або давати небажані поради. Набагато краще просто вислухати або зізнатися: «Я не знаю, що сказати, але я хочу, щоб ти знав/ла, що мені
небайдуже».
Хоча багато хто з нас турбується про те, що сказати людині, яка горює, – насправді важливіше її вислухати.

⚪️ Виявляй свою небайдужість

Наприклад: «Мені прикро чути, що це сталося з тобою», «Я співчуваю твоїй втраті». Не слід змушувати людину відкритися, але важливо дати зрозуміти, що ти готовий/а її вислухати, якщо людина захоче поговорити.

Людям, які горюють, може бути важливим розповідати історію про те, як помер їхній близький знову і знову, іноді в найдрібніших подробицях. Наберись терпіння. Повторення – це спосіб опрацювати та прийняти смерть.

⚪️ Запитуй, як почувається людина

Якщо ти пережив/ла подібну втрату, поділись власним досвідом, якщо вважаєш це доречним. Однак памʼятай, що горе – це дуже індивідуальний досвід. Немає двох людей, які відчувають однаково, тому не стверджуй, що «розумієш» людину, і не порівнюй своє горе з її.

⚪️ Будь готовий/а мовчати. Не тисни, якщо людина не хоче говорити

Якщо не знаєш, що сказати, просто встанови зоровий контакт, стисни руку або заспокійливо обійми (попередньо спитавши дозволу).

Іноді найголовніше, що можна зробити – це просто бути поруч.

Вам може бути цікаво...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *