Цікаво про корисне”. Поради для педагогів і батьків.

5 способів знешкодити внутрішнього критика

Самокритика – це справжній «вірус». Його симптоми – нестабільна самооцінка, брак самоповаги, постійне невдоволення собою, пригнічений настрій та емоційне виснаження.

❔Але як же його знищити?
💊Головні антидоти до отрути самокритики – самоспівчуття та самоприйняття. Нижче – рецепт «приготування» цих «лікарських засобів».

⚗️ Перший інгредієнт: прощення

Хіба мудро карати себе за кожну помилку? Немає жодної користі від самозвинувачення, натомість зважене усвідомлення похибки, її причин та побудова плану виправлення – це здоровий шлях вирішення проблеми.
Усвідом свою неідеальність як норму.
Твої близькі та друзі люблять тебе за те, що ти є, а не за твою бездоганність, чи не так?

⚗️ Другий інгредієнт: бути вболівальником себе

Ти бачив/ла, наскільки щирим є інтерес, захоплення та ентузіазм спортивних вболівальників? При тому, що улюблена команда не завжди на висоті. Бути вболівальником – означає бути відданим, зацікавленим, підтримуючим, радіти перемогам і розділяти поразки.

⚗️ Третій інгредієнт: вдячність

Чи можеш ти назвати п’ять речей, за які ти вдячний своєму другові? Думаю, ти впораєшся без особливих труднощів. А тепер те ж – саме на свою адресу.

❔За що ти собі вдячний?
❔За що ти пишаєшся собою? ❔Що ти цінуєш у собі?

Якщо твій критик настільки гігантський, що дати відповіді на ці питання – складніше, ніж вирішити тригонометричне рівняння, подумай, як би відповіла на нього твоя близька людина, говорячи про тебе?

⚗️ Четвертий інгредієнт: growth mindset (мислення, у якому ми зростаємо).

Твій критик намагається переконати тебе, що помилки – ознака твоєї нікчемності. Скажи йому, що вони – ознака твого розвитку. Адже не помиляється лише той, хто стоїть на місці. Спокійне ставлення до невдач дозволяє не боятися та не уникати викликів, які неодмінно ведуть до особистісного росту. Лозунг критика – «помилка – це крах». Нехай твій вболівальник із пункту 2 намалює інший плакат: «Помилка – це розвиток!»

⚗️ П’ятий інгредієнт: усвідомленість

Намагайся бути тут і зараз. Дуже часто наші думки, немов довжелезні вантажні потяги, їздять однаковими маршрутами, везучи важкі грузи. «На першу колію прибуває електропотяг із сполученням «Найбільший невдаха у світі – Смерть у злиднях та хворобах», – саме це можна почути, якщо дуже добре дослухатися до того, що лунає в голові. У вагонах такого потяга – розчарування, провина, сором, тривога, і відчуття безнадії. Але є хороша новина: ❗️тобі не потрібен саме цей потяг, ти можеш обирати інші маршрути на інші напрямки.

Вам може бути цікаво...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *